A 10 legjobb gyógynövény a nyugodt változókorért
A nyugodt változókorhoz kulcsfontosságú a pihenés és a kiegyensúlyozottság. Gyógynövényes megoldást keresünk? A növényi kivonatok számostünetre alkalmazhatók, többek között a hangulatingadozások, hőhullámok, valamint a stressz és a szorongás ellen is.
Akár illóolajokat, homeopátiás gyógyszereket, étrend-kiegészítőket használunk, vagy egy csésze nyugtató tea mellett döntünk, számtalan természetes módszer létezik a tünetek csillapítására!
A megfelelő növényi alapú étrend-kiegészítők kiválasztásának kulcsa, hogy megtaláljuk az ösztrogénben gazdag tulajdonsággal rendelkezőket. Ezek a gyógynövények segítenek a változókor során előforduló hangulatingadozások hangulatingadozások, illetve szorongás leküzdésében, de jobb alvást eredményezhetnek és az egyéb tüneteket, például a fakó bőrt és a fáradtságot is megszüntethetik.
A tünetek leküzdésére szolgáló gyógynövények listája: szója, görögszéna, lenmag, poloskavész, kínai angyalgyökér, chaste fa, vörös lóhere, ginzeng, Rhodolia (vagy aranygyökér), esti kankalin.
Görögszéna
A táplálkozási szakember, Sandra Greenbank azt javasolja, hogy fogyasszunk görögszénát a hőhullámok megelőzése érdekében*. Egy vizsgálatban kimutatták, hogy a naponta elfogyasztott görögszéna 57%-kal csökkentette az éjszakai izzadást, valamint az egyéb tüneteket, például a hangulatingadozásokat, az álmatlanságot és a fejfájást is mérsékelte.
Szója
A szójának magas az izoflavonszintje, továbbá ösztrogén-szerű fitohormonokat tartalmaz, ezért ajánlott hőhullámok ellen. Továbbá segít a fogyásban és a csontokat is erősíti. Az FDA, az American Heart Association szerint érdemes lenne több szójafehérjét fogyasztani, mert csökkenti a koleszterinszintet, védi a szívet és enyhítheti a változókori tüneteket.
Poloskavész
Az őslakos amerikaiak több mint két évszázada fedezték fel, hogy a poloskavész (Actaea racemosa) gyökere enyhíti a menstruációs görcsöket és a menopauza tüneteit, ideértve a hőhullámokat, a hangulatingadozásokat és az alvási problémákat. Ideje kipróbálnunk!
Kínai angyalgyökér
A kínai angyalgyökér, „női ginzeng” néven is ismert illatos növény fehér virágokkal. A sárgarépa és a zeller családjához tartozik. Kína, Korea és Japán 2000 évig alkalmazta ezt a gyógynövényt az immunrendszer szabályozására és a vérkeringés fokozására, száraz és gyenge bőr ellen, valamint a menstruációs görcsök enyhítésére.
Chaste fa
A más néven Chaste bogyóként ismert növényi kivonat népszerű a PMS tüneteinek kezelésében, beleértve az ingerlékenységet és a szorongást is.
Vörös lóhere kivonat
A réti here, vöröshere vagy lóhere néven is ismert kivonat az izoflavon molekulák természetes forrása. A közismert növények közé tartozik a változókori és az asztmatikus tünetek kezelésében.
Ginszeng
Az olyan hormonok, mint az ösztrogén és a progeszteron szintje befolyásolhatják az alvást. A ginzeng segít a stresszhez való alkalmazkodásban, megnyugtatja az elmét, és helyreállítja az alvási szokásokat. Továbbá növeli a szerotonin és a dopamin (boldogsághormon) szintet, melyek fontos szerepet játszanak hangulatunkban!
Rhodolia (Aranygyökér)
A Rhodiola rosea olyan gyógynövény, melyet gyakran használnak a fáradtság leküzdésére, valamint a stressz tüneteinek csökkentéséhez.
Esti kankalin
Az Onagraceae családhoz tartozó, Amerikában őshonos lágyszárú, virágos növény széles körben javasolt érzékeny mellek és hőhullámok esetén, valamint kiváló zsírsav forrásnak számít. Az esti kankalin segít az endometriózisban, a reumás arthritisben és a diabéteszes neuropátiában szenvedőknek is.
Lenmag
"Kiváló rostforrás, olyan lignánokat tartalmaz, amelyek különösen erős fitoösztrogének" - állítja Sandra Greenbank táplálkozási szakember. Felhasználási javaslat: „Annak érdekében, hogy a legtöbbet profitáljuk a lenmag tulajdonságaiból, őrölt állapotban áztassuk be, amíg a gélszerű állagot el nem éri (kb. 10 perc) és étkezés előtt fogyasszuk."
Mindenkinek különböző igényei vannak, ezért a megfelelő adagolásról kérjük ki gyógyszerészünk, természetgyógyászunk vagy egy dietetikus szakember véleményét.
A Szerkesztőség