Amit a menopauzáról és a fogamzásgátlásról tudni kell
Menopauza vagy terhesség?
A fogamzásgátlásról szóló párbeszédek során, hajlamosak elfelejteni minket, 40 feletti nőket, holott még minket is érint a téma, akik a perimenopauza-menopauza-posztmenopauza között navigálunk.
A változókorban nemzőképes fázisból átmegyünk a nemzőképtelenbe, ami nem egyik napról a másikra történik meg, ez egy folyamat, 40 és 60 között történik meg valamikor, nincs időponthoz kötve.
40 éves kor felett átlagosan 100 nő közül csak kb. 40-nek, 45 éves kor felett pedig már csak kb. 10-nek sikerülhet a teherbeesés. 50 éves kor körül a spontán teherbeesés ritka, de nem kizárt.
Mennyi ideig van szükségünk fogamzásgátlásra?
A 2018-as Menopauza Világkongresszuson az orvosok a következőket javasolták:
- Azoknak a nőknek, akik elérik a menopauzát (12 hónapos menstruáció nélkül), és 50 év alattiak, további KÉT évig folytatniuk kell a fogamzásgátlást, és
- Azok a nők, akik 50 éves koruk után érik el a menopauzát, további egy évig folytatniuk kell a fogamzásgátlást.
Kevés 45 év feletti nő szeretne teherbe esni, és bár terhesség kevésbé valószínű a perimenopauza és a menopauza idején, mégis fontos a fogamzásgátlás. Ennek az az egyik oka, hogy még akkor is lehetséges ovuláció azaz peteérés, ha szabálytalan a menstruáció. A másik oka, hogy a 40 feletti terhesség és szülés esetében, nagyobb az esély a rosszabb kimenetelre, mind az anya, mind a baba esetében, mint a 40 év alatti nők esetében.
A hormonális fogamzásgátló tablettákat sokan preferálják 40 fetett is. Hátulütője azonban, hogy így nem lehet megállapítani a menopauzát, a kombinált tabletták ugyanis elfedik az olyan tipikus tüneteket, mint például a hőhullámok vagy az éjszakai izzadás. Ha a tabletta csak progeszteront tartalmaz, úgy tünetként jelentkezhet, hogy a vérzések szabálytalanná válnak, ám azoknál, melyek ösztrogént is tartalmaznak, minden hónapban menstruációszerű vérzés jelentkezik. Így kizárólag akkor tudjuk megnézni, hogy menopauzában vagyunk-e, ha abbahagyjuk a gyógyszert, és megvárjuk, hogy jelentkezik-e menstruáció avagy nem.
A nagyobb trombózisrizikó miatt már nem ajánlja a legtöbb nőgyógyász 50 felett a fogamzásgátló tablettát, különösen dohányzók esetén, ha mégis ehhez ragaszkodik az illető, akkor inkább az egykomponensű, csakis progeszteront tartalmazó mikropillt javasolják.
Sajnos nincs olyan teszt, amely tablettaszedéskor biztosan meg tudná mondani, hogy menopauzában van-e az illető és abbahagyhatja-e a fogamzásgátlást. Bár az FSH szint jelzésértékű, ám kombinált tabletták szedése esetén nem ad megbízható választ a kérdésre.
Forrás: Prof. dr. László Ádám: Gyakorlati útmutató a női változókor időszakához
A Szerkesztőség