A fizikai aktivitás a legjobb barátunk. Semmiféle szélsőséges mozgásformát ne erőltessünk, csak annyit mozogjunk, hogy elégedettek legyünk önmagunkkal.
Bár testünk sokmindenen megy keresztül, a hetente néhány alkalommal végzett edzés a legjobb módja annak, hogy formában maradjunk!
A mozgás a legjobb barátunk.
Dr. Agnieszka Szmurto
A menopauza során bekövetkező negatív változások elsősorban az izomszövetben figyelhetők meg. Az izomtömegvesztés (szarkopenia) és az izomerővesztés könnyen észrevehető. A mozgást már régóta nem gyógyszeres kezelésként használják a fent említett fiziológiai hatások megelőzése és visszafordítása érdekében. Közismert, hogy a testmozgás javíthatja a funkcionális és fizikai tulajdonságokat, például a testösszetételt, de az erőre, a kardio-lélegzőképességre és a csontok sűrűségére szintén hatással lehet (1).
A fizikai aktivitás még a testsúlynál is fontosabb lehet a jövőbeli fizikai állapotunk megalapozásában. Noha az esés kockázatának csökkentése és a csontsűrűség növelése érdekében szükséges testmozgás típusa, gyakorisága és időtartama továbbra is ellentmondásos; az ellenállásos edzés tűnik a legjobb választásnak, amely lassíthatja a csontok ásványianyag vesztését és megőrizheti az izomzatot. A súlyokkal végzett edzés pedig javíthatja a fizikai funkciót (2).
Néhány ötlet, hogyan maradjunk aktívak:
● Futás
● Sétálás
● Úszás
● Biciklizés
● Jóga
● Pilátesz
● Qi Gong (1)
A fittség szabályai egyszerűek
- Minél magasabb a napi fizikai aktivitás és nagyobb a fizikai kapacitás, annál alacsonyabb a krónikus betegségek, beleértve a szív- és érrendszeri betegségek és az anyagcsere-betegségek kialakulásának kockázata (3).
- Amennyiben a fizikai állóképesség és a teljesítmény romlását észleljük, ne kezdjünk kevesebbet mozogni! Ez még inkább csökkenteni fogja az általános fittségünket (3).
- Az esés kockázatának csökkentése érdekében elengedhetetlen az olyan fizikai tevékenységek végzése, amelyek javítják vagy fenntartják a dinamikus egyensúlyt és a térdhajlító izmok erejét (2).
- A funkcionális kapacitás javításáért többféle fizikai aktivitás javasolt, például folyamatos és szakaszos mozgás (séta és futás), illetve rugalmasságot és ellenállást javító edzések (1).
- A rezisztencia edzést fizioterapeuta vagy személyi edző segítségével végezzük. A gyakorlatok állhatnak lábprésből, mellkasprésből, felülésekből, lábemelésekből, lábhajlításokból, has- és hátizom gyakorlatokból. Fontos megjegyezni, hogy minden edzésnek tartalmaznia kell egy 10 perces bemelegítést valamelyik kardiógépen, amelyet dinamikus és statikus nyújtásnak kell követnie (4).
- Próbáljunk minél gyakrabban aktívak lenni. Például sétáljunk vezetés vagy tömegközlekedés helyett, liftezés helyett pedig lépcsőzzünk.
- A fizikai aktivitás megfelelő táplálkozással (megfelelő tápanyag-bevitellel) kombinálva előnyös lehet a posztmenopauzás nők számára, és megakadályozhatja a fizikai funkciók romlását, amely az öregedéssel jár. Ezért fontos, hogy emlékezzünk rá, a legjobb hatást ezek kombinálásával érhetjük el (2).
Összegezve:
- Álljunk többet
- Sétáljunk többet
- Liftezés helyett lépcsőzzünk
- Magunk vigyük a táskánkat
- Időről időre növeljük a pulzusszámot (az sem baj, ha enyhén megizzadunk)
Vagyis egy kis erőfeszítéssel mindenképpen jó irányba haladunk. Az aktív életmód és a megfelelő táplálkozás a jó fizikum fenntartásának kulcsa.
FORRÁS:
[1]. Leite, R. D., Prestes, J., Pereira, G. B., Shiguemoto, G. E., & Perez, S. E. A. (2010). Menopause: Highlighting the
Effects of Resistance Training. International Journal of Sports Medicine, 31(11), 761–767.
[2]. Kuczmarski, M. F., Weddle, D. O., & Jones, E. M. (2010). Maintaining Functionality in Later Years: A Review of
Nutrition and Physical Activity Interventions in Postmenopausal Women. Journal of Nutrition For the Elderly, 29(3),
259–292.
[3]. Wiśniewska A, Napierała M, Pezala M, Zukow W. Wpływ aktywności fizycznej na psychomotorykę kobiet w
okresie menopauzy = The effect of physical activity on psychomo- tor women menopausal. Journal of Health Sciences.
2014;4(14):257-272.
[4]. Berin, E., Hammar, M. L., Lindblom, H., Lindh-Åstrand, L., & Spetz Holm, A.-C. E. (2016). Resistance training for
hot flushes in postmenopausal women: Randomized controlled trial protocol. Maturitas, 85, 96–103.