Már nem úgy nézünk ki, mintha 20 évesek lennénk és ezzel semmi baj, mert sokkal jobban érezzük magunkat a bőrünkben: magabiztosabbak, bölcsebbek lettünk és sokkal inkább tisztában vagyunk azzal, kik is vagyunk valójában.
A kollagénvesztés 30%-a a menopauza első 5 évében következik be.
A bőr megereszkedését a gyors kollagénveszteség okozza változókorban - az első 5 évben akár 30%-kal, a következő 20 évben pedig 2%-kal is csökkenhet a bőr feszessége. Igen, nehéz időszak előtt állunk, de miért nem koncetrálunk inkább a „következő 20 év”-re?
A kollagénvesztés egyéb következményei a bőrre nézve
Az atrófia a bőrszövet vastagságának jelentős mértékű csökkenésével jár. Minden, ami ehhez a redukcióhoz vezet, megváltoztathatja az epidermisz és a dermisz közötti információ- és tápanyagcserét, megnehezítve a bőr mechanikai tulajdonságainak megtartását.
A posztmenopauzás nőknél tapasztalható klinikai változások mindegyike az arc mindhárom bőrrétegének (epidermisz, dermisz és hypodermisz) öregedésével járnak. Ennek a nem túl kellemes, mégis teljesen természetes folyamatnak az atrófia, a bőrszárazság és a zsírrétegek eltűnése lesznek az elsődleges jelei.
Emellett a dermiszben található hialuronsav fokozatos, a csökkenő faggyúszekréciónak köszönhetően a bőr kiszáradását és érdességét, rugalmasságvesztést és a nedvességmegtartó képesség csökkenését észlelhetjük, melyek szintén a bőr rugalmasságának elvesztéséhez vezethetnek.
Összefoglalva: az arcunk másképp néz ki, talán kissé fáradtabbnak tűnhet, ami csökkentheti az önbizalmunkat. Akadályozzuk meg a folyamatot, vagy legalább lassítsuk le a lehető legjobban:
- Szokjunk le a dohányzásról és csökkentsük az alkoholbevitelt
- Alakítsunk ki megfelelő, perimenopauzás vagy posztmenopauzás bőrre szabott arcápoló rutint - és rendszeresen használjunk vízálló, magas SPF fényvédőt
- Törekedjünk az egészséges, kiegyensúlyozott étrendre
- Rendszeresen mozogjunk vagy sportoljunk