Amikor változókorba érünk, olyan változásokat is megtapasztalhatunk, mint a hüvelyszárazság. De vajon foglalkoznunk kell vele vagy elmúlik magától? Léteznek ellene ideiglenes és hosszútávú megoldások is.
A hüvelyszárazság csak menopauza alatt fordul elő vagy bármely életkorban?
A hüvelyszárazság okai egészen a fiziológiai tényezőktől kezdve - hormonváltozások vagy gyógyszeres kezelések mellékhatásai - egészen az olyan érzelmi és pszichológiai tényezőkig terjedhetnek, mint a vágy hiánya vagy a szorongás. Szerencsére - az okától függetlenül - a hüvelyszárazságra van megoldás.
A legfontosabb, hogy beszéljünk róla azzal a céllal, hogy megtaláljuk a kellemetlenség forrását.
Miért alakul ki hüvelyszárazság a változókor alatt?
Annak ellenére, hogy a nők 25–50% -a megtapasztalja ezeket a tüneteket, és azok negatív hatását az életminőségre és a szexuális funkcióra, többségük továbbra is vonakodik orvosi tanácsot kérni.
A nők 25-50%-a tapasztal hüvelyszárazságot a változókor alatt
A problémára különböző megoldások léteznek: amennyiben hormonkezelést írnak elő számunkra, csökkenni fog a hüvelyszárazság. Az ösztradiolon alapuló helyi kezelések, például a hüvelyi gyűrűk vagy krémek szintén igen hatékonyak lehetnek. Ha az ösztrogénkezelés nem javallott számunkra vagy szeretnénk elkerülni, a síkosítók és hüvelyi hidrátálók ideiglenesen csökkenthetik a tüneteket.
Manapság az E-vitamint is használják hüvelyszárazság ellen. Ezek a helyi kezelések azonban csak átmeneti megoldást jelentenek, és azonnal elmúlik a hatásuk, amint abbahagyjuk a használatukat.
A hüvelyszárazság gyakori és frusztráló állapot, de lehet enyhíteni a kellemetlen érzést. Amennyiben a nedvesség hiánya fájdalmas szexet okoz, érdemes felkeresni nőgyógyászunkat és átbeszélni vele az összes lehetséges megoldást.
FORRÁS:
1. Pastore LM, Carter RA, Hulka BS, Wells E. Self-reported urogenital symptoms in postmenopausal women: Women’s Health initiative. Maturitas. 2004; 49(4):292-303.