Milyen gyakran kell nőgyógyászhoz járni a változókor alatt?
A menopauza során a nőgyógyásznál tett látogatások gyakoribbá válhatnak, mivel rengeteg kérdés merülhet fel bennünk vagy egyre több változást figyelhetünk meg a testünkön: emiatt úgy érezhetjük, hogy szeretnénk kikérni egy szakértő véleményét.
Teljesen normális, ha ilyen helyzetbe kerülünk. Ne aggódjunk, nem vagyunk egyedül!
A kérdés, hogy milyen gyakran kell nőgyógyászhoz járni, már 20-30 éves korban sem volt egyszerű. A kor előrehaladtával minden egyes nő másképp tapasztalja meg az öregedés folyamatát és a menopauzát is.
Mindenesetre a menopauza alatt bekövetkező változások miatt kötelező jellegűek a nőgyógyásznál tett látogatások, gyakoriságuk pedig teljes mértékben az állapotunktól függ.
A test megváltozik a menopauza alatt
Azért, hogy megindokoljuk, miért ajánlott rendszeresen felkeresni a nőgyógyászt ebben az időszakban, íme, a magyarázat, hogy mi történik a női testtel.
A menopauza akkor kezdődik, amikor a petefészek működése leáll, és ezzel a menstruáció is elmarad. Ezt a folyamatot speciális élettani változások kísérhetik: a periódus néha kimarad, néha visszatér és akár 6 hónapig is eltarthat, mire stabilizálódik és beáll a végső állapot. Az instabil időszakban érdemes óvatosnak lennünk az intim együttlétek során, mivel a szabálytalan peiódus során is lehetséges a teherbeesés, vagyis ez az időszak nem jelenthet egyet a védekezés nélküli szexel.
A cikluszavarokat hőhullámok, súlygyarapodás vagy hüvelyszárazság kísérhetik.
FORRÁS:
1. Leridon H. Démographie de la ménopause. Quelques données. Gynécologie internationale 1997;6(10):330-1
2. Woods NF, Mitchell ES. Symptoms during the perimenopause: prevalence, severity, trajectory and significance in women’s lives. Am J Med 2005; 118:14-24.
3. Management of women with premature ovarian insufficiency. Guideline of the European Society of Human Reproduction and Embryology. December 2015.
A Szerkesztőség