A menopauza hihetetlenül bonyolult folyamat, amely nemcsak a testben, hanem a bőrben végbemenő változásokkal jár. Mivel a bőr testünk legfontosabb és legnagyobb védelmi rendszere, gyorsan megmutatkoznak rajta a változókor első jelei.
Az alábbi cikkben látni fogjuk, hogy sok jel valójában ugyanazzal az ok-okozati viszonnyal hozható összefüggésbe.
A menopauza alatt sokat változik a hormonháztartás
A csökkenő ösztrogén szint egyben a véráramlást is befolyásolja, megakadályozva, hogy a tápanyagok és az oxigén elérje a bőrt. Ennek eredményeképp a bőr elvékonyodik, és szárazabb lesz.
A menopauza során fellépő hormon hiány a kollagén és az elasztikus rostok lebomlását eredményezi, amely megváltoztatja a bőr elasztózisát. Emellett nedvességhiány és hosszan tartó sebgyógyulás is felléphet. Mindez az UV fénynek és annak a ténynek köszönhető, hogy időről időre elfelejthetjük védeni magunkat.
Az ösztrogén hiány a zsírlerakódások újbóli eloszlását is okozhatja, de sajnos nem a legelőnyösebb értelemben:
- az arc, a nyak, a kezek, a mell és a kar alatti zsírszövet csökkenése megereszkedést okoz
- a has és/vagy a comb és a fenék tájékán túlzott mértékű zsírlerakódások alakulnak ki.
Ennyi lenne? Sajnos nem egészen…
Itt-ott barna foltokat és hiperpigmentációt is észlelhet.
A tápanyagok és az oxigén nehezen érik el a bőrt
A posztmenopauzás nők mellékveséi és petefészkei ezenfelül továbbra is androgéneket választanak ki. Ezek a hormonok ösztrogén hiány mellett olyan tüneteket okoznak, mint a hang elmélyülése, az arcszőrzet megjelenése, a zsíros bőr és/vagy pattanások kialakulása. Persze nem azt állítjuk, hogy a nők teljesen férfivá válnak, de a hormonok trükkösek, és mivel sok női, illetve férfi vonásért felelősek, a változókorban lévő nőknek férfias tulajdonságokat kölcsönözhetnek!