Mit kell tudni a felnőttkori aknéról?

Szakértőnk, Dr. Solymosi Ágnes kozmetológus-bőrgyógyász válaszol

Bőrgyógyászati praxisomban az utóbbi időben azt tapasztalom, hogy egyre több 25 év feletti nő küzd pattanásokkal, ráadásul olyanok is, akiket tinédzser korukban elkerült ez a probléma. A tünetek bár hasonlóak, de nem teljesen ugyanolyanok. Tinédzserkorban elsősorban az arcunk felső részén jelennek meg a pattanások és mitesszerek, míg a felnőttek esetén inkább az arc alsó felére jellemzőek a bőrhibák, melyek általában mélyebben húzódnak meg a bőr alatt. Mindkét életkorban állhat hormonális probléma a háttérben, de az életmódunk, a környezetünk is nagyban befolyásolja a problémát.

Mi az az az expozóm és milyen hatással van az aknéra?

A bőr minősége számos tényező függvénye. A szennyezett levegő és az UV sugárzás, azaz egyes nehezen befolyásolható külső tényezők mellett a bőrünk minőségére jelentős hatással van az életvitelünk is, amelybe beletartozik hogyan étkezünk, dohányzunk-e, fogyasztunk-e alkoholt, milyen az alvás minősége, mennyire érint minket a stressz. Ezeket a kumulatív, nem genetikai eredetű, külső és belső hatásokat összefoglaló néven expozómnak hívjuk. A legújabb bőrgyógyászati kutatások rámutattak arra, hogy az expozóm miatt a pattanások többször, elhúzódóbban, súlyosabb formában jelenhetnek meg a bőrön. Ennek az az oka, hogy a bőr védekező funkciója sérül, felborul a baktérium flóra egyensúlya, melyek következtében fokozódik a faggyútermelődés és gyulladásos tünetek alakulnak ki.

Melyek azok az expozóm faktorok, amik különösen hatással vannak a pattanásokra?

Étkezés: habár nincs egységes álláspont arról, hogy mit szabad és mit nem szabad enni, sok tanulmány rávilágít a táplálkozásunk és bőrünk egészsége közötti összefüggésekre. A legújabb kutatások szerint leginkább a tejtermékek (főleg a sovány tejből készült termékek) a magas szénhidrát tartalmú, finomított cukor tartalmú és a magas glikémiás indexű ételek jelenthetnek  problémát.


Fogamzásgátlók: nem mindegy, hogy milyen fogamzásgátló tablettát szedünk. Egyes gyógyszerek jótékony hatással lehetnek a pattanásokra, míg a progeszteron tartalmú tabletták az akné súlyosbodásához vezethetnek azáltal, hogy megváltoztatják a tesztoszteron képződését a szervezetben.


Kozmetikai készítmények: a pattanásokra hajlamos bőr általában érzékeny is, így  fontos, hogy kíméletes, hipoallergén, aknés bőrre kifejlesztett (un. anticomedogén) kozmetikumokat használjunk. Egyes kozmetikumok a bőr védekező funkciójának felborítása által akár ronthatnak is a helyzeten. Óvatosan bánjunk a túl zsíros alapozókkal, a túl agresszív arctisztítókkal és a magas pH értékű szappanokkal. Egyes hajápoló termékek (zselék, lakkok) is okozhatnak pattanásokat. Emellett a túlzott dörzsölés, hámlasztás, egyes kozmetikai kezelések is hasonlóan negatívan hathatnak a pattanásokra.


Szennyezett levegő: A levegőben egyre növekvő szálló por is fokozhatja a pattanások megjelenését, mivel a bőrre jutva tovább rontják a gyulladásos folyamatokat. Ez az aknés bőr esetén különösen rossz, mivel az akné egy gyulladásos kórkép.


UV-sugárzás:
Bár a napfény átmenetileg segít a pattanásokon, hosszú távon viszont fokozza azok megjelenését. A bőr elveszti a természetes hidratáltságát és kiszárad, így védekező funkciója is sérül. Mivel még a zsíros bőrnek is szüksége van nedvességre, a faggyúmirigyek még több faggyút termelnek, ami miatt később a pattanások kialakulása rosszabbodhat. A vízhiány mellett a bőr úgy védekezik a nappal szemben, hogy a felszíne megvastagszik. A bőrfelszínen lévő elhalt sejtek elszarusodnak, megkeményednek, ezáltal a felgyülemlett faggyú nem tud távozni a pórusokból, eltömíti őket, ami pattanások, mitesszerek kialakulásához vezet.

Mit tehetünk az expozóm ellen?

Figyeljünk oda azokra az expozóm tényezőkre, amiket befolyásolhatunk:

  • kerüljük a magas szénhidrát tartalmú, magas glikémiás indexszel rendelkező ételeket
  • kerüljük a fehérje tartalmú étrendkiegészítőket
  • kerüljük a dohányzást és az alkoholfogyasztást
  • konzultáljunk bőrgyógyásszal is a fogamzásgátló tabletta használatáról
  • kerüljük a túl agresszív arctisztítók, sima csapvíz vagy szappan használatát arctisztításkor
  • helyette a kíméletes, aknés bőrre kifejlesztett pH semleges (5.5) arctisztítókat használjuk
  • tisztítsuk meg bőrünket reggel és este
  • hidratáljunk: az arckrémek fontosak a bőr hidratáltságának és védekező funkciójának fenntartásában. Így napközben védik a bőrt attól, hogy a szennyezett levegőből származó szálló por és egyéb irritáló faktorok bejussanak a bőrbe és gyulladást okozzanak.
  • válasszunk kíméletes, nem mitesszerképző alapozót, amit minden este alaposan mossunk le
  • minél előbb kérjük ki szakértő – elsősorban bőrgyógyász – véleményét

Mi a tapasztalata az új Normaderm Phytosolution arcápolóval és arctisztító géllel kapcsolatban?

Az elmúlt hónapokban alkalmam nyílt tesztelni a pácienseim körében az új Normaderm arckrémet. Megfelelő kiegészítő készítmények, melyek segítenek a fent említett expozóm tényezők hatásának mérséklésére.

A saját benyomásom a termékkel kapcsolatban, hogy az enyhe-középsúlyos aknés bőr mindennapi ápolása mellett segít csökkenteni a gyulladásos tünetek, pattanások kialakulását. Hatóanyagai hozzájárulnak a bőrben a faggyútermelés mérséklődéséhez, enyhe hámlasztó, gyulladáscsökkentő hatásuk révén gátolják a pattanásos tünetek kialakulását.

A zsíros bőr számára is fontos a megfelelő hidratálás. Ezért különösen pozitív a készítmény magas Termálvíz-tartalma és a hozzáadott hialuronsav, ami fokozza a bőr vízmegkötő képességét, ennek eredményeképpen bőrünk hidratáltabb, üdébb lesz.

A betegeimtől is pozitív visszajelzések érkeztek a termékkel kapcsolatban. A kellemesen vizes állagú, könnyen felszívódó, üde, zöld illatú krém állagot emelték ki a hatása mellett, illetve a tisztán növényi eredetű összetevőket is pozitívan értékelték.

Én kiváló megoldásnak tartom a Normaderm Phytosolution arcápolókat az enyhe pattanásos bőr kezelésére és mindennapi ápolására, de súlyosabb aknés tünetek esetén a bőrgyógyász által javasolt helyi gyógyhatású készítmények mellett is alkalmazható.

A Szerkesztőség

Ikonikus termékeink

NORMADERM

PROBIO-BHA
BŐRHIBÁK
ELLENI SZÉRUM

Szérum - Default

A hormonális akné okozta pattanások ellen.

CAPITAL SOLEIL

UV-CLEAR

Napvédő krém - Default

NORMADERM

Intenzív tisztító gél problémás, aknéra hajlamos bőrre

Arctisztító - Default

Rendszeres használatával a bőrfelszín kitisztul és egyenletesebb lesz. 400 ml

NORMADERM

S.O.S. Pattanások elleni célzott ápoló, kénnel

Éjszakai arckrém - Default

Pattanások elleni célzott ápoló formula 10% kénnel, amely segít leszárítani a pattanásokat, miközben nyugtatja is a bőrt. 20 ml

Legolvasottabb

A korpásodás különböző típusai

Ha a korpásodás minden igyekezete ellenére sem múlik, akkor ideje megváltoztatnia a kezelését! Elmondjuk, hogyan kezelje a száraz és zsíros korpát, valamint elmagyarázzuk a kettő közötti különbséget.

Olvasson tovább

Bőröregedés és hiperpigmentáció? Van megoldás!

A ráncok mellett jelentkező egyik leggyakoribb bőröregedéssel kapcsolatos probléma az arcon, dekoltázson és a kézfejeken kialakuló, „öregségi foltok“ néven ismert hiperpigmentáció. Többféle pigmentfolt létezik. Lássuk mitől keletkeznek és mit tehetünk ellenük.

Olvasson tovább